Background

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Uluslararası Rekabet için “İKLİM” Dedi!

11 Kasım 2022

Vakfımızın 2023 odağı olan "İklim Teknolojileri" ile ilgili faaliyetleri basında yankı uyandırıyor. 

Gelecek beş yıl içerisinde, iklim teknolojileri alanında beş öncü projeyi uygulamaya geçirme hedefimize yönelik basın bültenimizin detaylarına aşağında ulaşabilirsiniz:

TEKNOLOJİ İHRACATI İÇİN İKLİM ÖNCÜSÜ

İleri teknoloji alanında kendi öz kaynaklarıyla öncü projeler yürüten TTGV’nin “Teknoloji Üreten Türkiye” vizyonu ile iklim odaklı yürütülen yeni dönem çalışmaları hakkında TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Değerhan Usluel, şu değerlendirmeyi yaptı:

Kuruluş misyonumuz öncü programlar ve tekrarlanabilir örnekler ile Türkiye’de sanayinin küresel rekabetçiliğinin gelişmesinde yol açıcı olmak. Dünyada yılda 5 trilyon USD yatırım yapılacağı öngörülen iklim teknolojileri gelecek 20 yılın en önemli paradigma değişimi. Başta enerji dönüşümü, ulaşım, endüstriyel üretim, tarım, yapı ve malzeme alanlarında endüstrimizin önünü açacak teknoloji odaklı yenilikçi proje ve programları geliştirerek bu paradigma değişiminden en olumlu şekilde faydalanmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

İKLİM TEKNOLOJİLERİNİN GELİŞMESİ EKONOMİK KIRILGANLIĞI AZALTACAK

TTGV’nin çalışmalarının sahada diğer proje ve programlar için de çarpan etkisi oluşturacağını ifade eden TTGV Genel Sekreteri Dr. A. Mete Çakmakcı da,

2021 yılı dünya iklim teknolojileri yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 210 artış gösterdi. Ülkemizde öncelikle iklim teknolojilerinde somut uygulamalar ile talebin oluşması, pazarın gelişmesi ve küresel zincirlere entegre olabilecek yetkinlikte tedarikçilerin büyümesi gerekiyor. İklim teknolojileri Türkiye’nin katma değerli teknoloji ihracatına katkı sağlamanın yanında, ekonomik ve jeopolitik risklere karşı dayanıklılığını da arttıracaktır“ dedi.

Basın bülteninin tamamına ulaşmak için tıklayın!