Haber Merkezi

Haberler

29.12.16 @ 06:12 < Geri Dön

Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin Asset Medikal Tasarım A.Ş.’deki %27'lik hissesi Pera Capital’e satıldı

 Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)’nın başlangıç ve büyüme aşamasındaki teknoloji firmalarına yatırım yapmak amacıyla 2005 yılında kurduğu Teknoloji Yatırım A.Ş., Asset Medikal Tasarım A.Ş.’deki hisselerinin %27’sini satarak çoğunluk hissesi sahipliğini Pera Capital’e devretti.

Türkiye’nin başlangıç ve büyüme aşamasındaki teknoloji firmalarına yatırım yapan ilk girişim sermayesi şirketi olan Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin, Asset Medikal Tasarım A.Ş.’deki hisselerinin %27’si Pera Capital Partners’ın danışmanlık verdiği fonlar (Pera Capital) tarafından satın alındı. Pera Capital, Asset Medikal Tasarım A.Ş.’nin diğer kurucu ortaklarının da hisse satışına katılmasıyla şirketin %45’inin sahibi oldu.

Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin hisse satışı, zor bir yıl geçirmekte olan Türkiye Girişim Sermayesi sektöründe 2016 yılı kapanırken, 2017’ye pozitif ivme yaratacak olumlu bir gelişme olarak kayıtlara geçti. Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin gerçekleştirdiği hisse satışı ile sağlık sektöründe hızlı büyüyen yenilikçi bir firma olan Asset Medikal Tasarım A.Ş.’nin yabancı rakiplerine karşı güçlenmesi ve ihracatının artması yönünde stratejik bir adım atıldı.

Sağlık sektöründeki önemli hisse satışlarından biri olarak dikkat çeken işlem, bir erken aşama girişim sermayesi şirketinin (Venture Capital) bir girişim sermayesi (Private Equity) fonuna hisse satışı olarak, Türkiye’de büyüme finansmanı değer zinciri açısından da önemli bir örnek teşkil ediyor.

Asset Medikal Tasarım A.Ş. Hakkında

Asset Medikal Tasarım A.Ş., 2009 yılında Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin çoğunluk hissesi ortaklığıyla kuruldu. Enfeksiyon güvenlik ürünleri tasarımı ve üretiminde uzmanlaşan firma, özellikle İğnesiz Enjeksiyon Valfleri (Ven Valf) üretim ve pazarlamasında kendi markası ile öne çıktı. Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştiren Asset Medikal Tasarım A.Ş.’nin tüm ürünlerinin tasarımı ve patenti yerli. Asset Medikal’in ihraç edilen ürünlerinin kilogram başına ortalama girdi maliyeti 7 USD iken satış fiyatı 135 USD’dir.

Asset Medikal Tasarım A.Ş., Ar-Ge sürecinin tamamlanmasını takiben üretim ve pazarlama süreçlerinde sağlamış olduğu başarı ile yedi yılda istikrarlı bir büyüme ile yüksek bir pazar payı elde etmiştir. İhracat ve verimlililik düzeyini yıllar içinde artıran Asset Medikal Tasarım, sağladığı istihdam ve pazara sunduğu yeni yerli ürünler ile katma değer yaratmış ve marka bilinirliğini artırmıştır. Firma, ülke ekonomisine sağladığı katma değer ile 2012 yılında KOSGEB tarafından ödüle layık görülmüş ve kurucu ortaklarından Füsun Ünal Tüysüz "Yılın En İyi Kadın Girişimcisi" ödülünü almıştır.

Teknoloji Yatırım A.Ş. Hakkında

TTGV 2005 yılında, başlangıç ve büyüme aşamasındaki teknoloji firmalarına yatırım yapan ilk girişim sermayesi şirketi olarak Teknoloji Yatırım A.Ş’yi kurdu. TTGV, Teknoloji Yatırım A.Ş.’yi kurarken erken aşama girişim sermayesi yatırımlarını yönetecek insan kaynağı ve süreç yönetimi tecrübesinin gelişimini desteklemeyi misyon edinmiştir. Bunun yanı sıra, yatırımcıların ilgisini “teknoloji girişimciliği” alanındaki fırsatlara çekecek başarı öyküleri yaratmayı hedeflemiştir.

Teknoloji Yatırım A.Ş, bugüne kadar altı teknoloji firmasına yapmış olduğu yatırımlarda, özellikle ileri teknoloji geliştirme potansiyeline ve rasyonel iş modellerine sahip firmaların ortaklıklarında yer almayı amaçlamıştır. TTGV Teknoloji Yatırım A.Ş. iştiraki ile, hedef pazarın bulunduğu sektörün ve bu sektörde faaliyet gösterecek olan başlangıç aşamasındaki şirketlerin taşıyabileceği riskleri yönetmiş,  şirketlere yaşam eğrilerinin her aşamasında yol gösterici rol oynayarak büyümelerini sağlamıştır. Hâlihazırda Teknoloji Yatırım A.Ş. portföyünde Asset Medikal’e ek olarak, termal görüntüleme uygulamaları sağlayan, düşük maliyetli MEMS soğutmasız termal sensör ve kamera geliştiren Mikrosens Elektronik San. ve Tic. A.Ş. de yer almaktadır. Mevcut portföy danışmanlığı Teknoloji Yatırım A.Ş.’de kuruluşundan itibaren görev yapıp bilahare 2015 yılında Diffusion Capital Partners (DCP) ortaklığını kuran Haluk Zontul ve A. Alper Karagöz tarafından yapılmaktadır. TTGV Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin Türkiye’de yüksek teknoloji girişimciliği finansmanındaki rolünün gelişmesini yeni takımlarla desteklemeyi sürdürecektir.